V jednoduchosti je krása, v přehnané inovaci ne

14. září 2017 v 21:35 | Piňacoláda |  Piňacoláda uvažuje
Vida, asi už mám koho zdravit

Ahoj přátelé a čtenáři.

Dnes bych se chtěla maličko rozepsat o tématu, který mě napadl při upravování mého dokonalého designu. Avšak stále si myslím, že by to něco chtělo. Možná profesionála, který by to vylpšil.

Proč je tento svět tak strašně přeplácaný? Na ulicích visejí bilboardy, všude letáky, v supermarketech 30 druhů toaletního papíru, s motýlkama, s beruškama, zelený, oranžový, modrý, s vůní heřmánku... Proboha není jedno do čeho si člověk utře zadek? Přiznávám, mám ráda pohodlí. Tudíž kupuji minimálně 2 vrstvý, ale obrázky, vůni, barvu na tom opravdu nepotřebuji. Poslouží uplně stejně. Domy jsou barevné, někdy barvami, které bych si nevzala ani na ponožkách. Křiklavý zelená, modrá, fialová. Zmizeli obyčejné domy. Staví se pomalu chrámy a domy různých tvarů, které jsme se ani ve školce neučili pojmenovat. Ve světě je chaos. Lidé se honí za stále novýma a novýma věcma. A proč? Protože vyšel nový tip mobilu, nová barva svetru, který už mám ale ve skříni ve 3 barvách? Svět je přeplněm nepotebnými věcmi. Svět je pohlcen naší touhou po stále lepšíma materiálníma věcma. Kupujeme si čím dál více ozdobené kryty na telefon, ručníky, příbory, vše musí mít nějaký motiv, nějakou tu ozdůbku. Jsme rozmazlení a už nám nestačí obyčejné, jednoduché věci.

Mám ráda jednoduché oblečení, boty, doplňky. Telefon mám již 2 roky a nezajímá mě, že ho vynalezli ještě v růžové a modré barvě. A už vůbec mi nevadí, že to není ajfon. Jednoduché věci mají své kouzlo, svou krásu. Proč se nynějším dětem, nynější generaci nelíbí staré pohádky, jako jsou Bob a bobek, Krteček, křemílek a Vochomůrka, Rákosníček... ? Mám osmiletého bráchu a ten frčí na nových pohádkách, které jsou plné násilí, ubližování, ponižování. Podle mého názoru to ani nejsou pohádky pro děti, ale běží to denně v TV. A dokonce v čas, odpolední, který je právě pro děti. Nynější pohádky dětem nepřinesou tu radost jako nám. Nejsem zas až tak stará, je mi 22 let, ale i přesto na své dětství vzpomínám velmi ráda.


Chodili jsme na pískoviště, prolézačky, Tablet, notebook a Minecraft pro nás bylo cizí slovo. Od bráchy bydlím 300km. Když si s ním volám, ptá se mě, jakou mám nejraději hru. Odpovídám mu. Ty, Jeníčku ale já žádnou hru nehraju a on mě odpovídá. A co děláš odpoledne nebo když máš volno? Honzíku, víš já ráda čtu. Aha. Naše konverzace skončí, protože on knihy a čtení nemá moc rád. Poslala jsem mu knihu, mojí nejoblíbenější z dětství. Dášenka čili život štěněte. Mamka mi psala sms, že moc děkuje za knihu, ale že jí Honzík řekl, že si jí může přečíst sama, achjo, takže příště k narozeninám, svátku, vánocům spíš nejnovější hru na nejnovější hrací konzoli, jak jinak. A nebo nový model tabletu.

S mým drahým poslední dobou často hrajeme společenské hry. Takové ty jednoduché, obyčejné. Oblíbili jsme si hlavně hru Logik. No, když jsem jí před nějakou dobou byla kupovat v hračkářství, poslali mě pryč. Toto nevedem, to je retro. A já na to jen s otevřenými ústy AHA. Musela jsem jí shánět dál. S trochou štěstí jsem jí sehanla. Byl to boj. Také máme rádi Dostihy a sázky, ale to nás baví spíše s naší partou kamarádů. Nebo mikádo. Vědí dnešní děti co to je ? Dnes celý den v Tv běží reklama na Monopoly junior. Děti si mohou dokonce vybrat jestli chtějí monopoly Frozen (Ledové království) a nebo Cars. Asi budou zkupovat pohádkové postavy. Nevím. Ty obyčejné, jednoduché by možná stačili... Ne ?

Prodejci těchto her z rodičů a běžných smrtelníků akorát tahají prachy a těch je zatraceně málo. Jen miliardář dokáže mít vše inovativní, vždyť v tomto světě se inovuje každou minutu, vteřinu. Proto zůstanu u svých starých her, mobilů a nakonec asi i u oblečení. Však retro se vrací do módy.

A tak doufám, milý čtenáři, že se vám líbí můj jednoduchý design a staromódní názory.

Piňacoláda

Za hrubky se omlouvám, obrázky čerpán na Pinterest.com

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lydie Lydie | 14. září 2017 v 21:57 | Reagovat

Tak asi hodně pamatuji - za mého dětství se používaly místo toaletního papíru noviny. Když jsme byli na poli nebo v lese, tak se používalo listí ap.....
Zkrátka - jsi-li dobrým Čechem, vytítej si pr... mechem.

2 Lydie Lydie | 14. září 2017 v 22:03 | Reagovat

Tak jak tak na to koukám, tak jsi to asi s tou velikostí písmen přehnala-možná uber trochu z té velikosti.
Jinak k těm hrám - my jsme hráli karty, pak také ovčinec/to jsme měli nakreslené na tvrdém papíře a místo figurek knoflíky -bílé byly ovečky, černé vlci/. Hra karet - konkrétně mariáš ve třech, či čtyřech lidech - procvičuje logické myšlení.

3 Lydie Lydie | 14. září 2017 v 22:05 | Reagovat

Musela jsem se smát- mobil máš už dva roky - já asi 6 let a to jsem jej "podědila" po snaše....

4 Lydie Lydie | 14. září 2017 v 22:05 | Reagovat

Musela jsem se smát- mobil máš už dva roky - já asi 6 let a to jsem jej "podědila" po snaše....

5 Lady Lenna Lady Lenna | Web | 15. září 2017 v 10:18 | Reagovat

Dva roky s mobilem nejsou zase tak moc, to je takové běžné, ale ajfon taky opravdu mít nemusím, je zbytečně předražený a platíte jen za jablíčko na zadní straně. Jsem o tři roky mladší než ty a na dětství vzpomínám moc ráda, nejlepší mobily v té době byly klasická "véčka" a když jsem dostala mobil s fotoaparátem, byla jsem hrozně nadšená. Kredit 200 korun a když člověk omylem klikl na internet, hned aby to zavřel a neplatily se šílené peníze :D

Pískoviště, pohádky, Hřiště 7, ach ta nostalgie. Tu přeplácanost dnešního světa taky nemusím, všechno na motivy Aut a Frozen, já bych tohle jako matka dítěti asi ani nekoupila, nelíbí se mi ty malé překýčované princezny, co mají všechno s Frozen a tak... přesně jak píšeš, v jednoduchosti je krása a je nesmysl honit se pořád za hromadou materiálních věcí.

Tvůj design je pěkný, jednoduchý a bohatě postačí :)

6 Karin Karin | Web | 16. září 2017 v 9:10 | Reagovat

Asi bychom se měli zamyslet nad tím, jak dnešní děti vedeme. Mám roční dceru a ta si vyhraje s knížkama (zatím to jsou jen leporela) mnohem víc, než s blikajícími hračkami... Asi je to tím, že si s ní sednu a čtu jí. Mám na ni čas. Věnuji se jí. Jasně že je lehčí pustit dítěti televizi/počítač... A zírám, jak i desetileté děti sní o tom, že budou youtubery... proč?!
Článek nutí k zamyšlení a díky ti za něj!

7 mysteriouswolf mysteriouswolf | Web | 17. září 2017 v 8:51 | Reagovat

Tak pod tohle bych se klidně podepsala. Vím, že doba jde a vždycky šla kupředu, nejsem zarytý zpátečník, ale něco je opravdu špatně. A já jen doufám, že mého vnoučka budou bavit ty krásné pohádky a večerníčky, o kterých píšeš. Má dvacet měsíců a už si umí na mobilu listovat v mých fotografiích. Mám tam uležené z Youtube i videa právě těch starých ,dobrých pohádkových postaviček. Tak mu je pouštím. A těšíme se s dcerkou, až mu budeme pohádky číst...z papírových knížek! Otázkou je, jestli jej budou bavit...protože technika holt  vládne dnešní době.
A co se týče retro hraček, je skvělý obchod, jmenuje se Husákovy děti a  já jsem tam prckovi koupila už pár věcí:-)  Mají všechno co si pamatuji z dětství. Jsou i na internetu.

8 Janet Janet | Web | 29. listopadu 2017 v 18:21 | Reagovat

Hodně dobrý článek na zamyšlení. Mně je 23 a stejně jak píšeš ty, nejsem stará, ale někdy mi přijde, že se všechno kolem mě mění moc rychle. Ať už jsou to technologie, hračky pro děti či další věci. Přijde mi blbost učit děti aby už odmala byly ,,závislé´´ na tabletech a mobilech. Nechtěla bych, aby mé dítě bylo takové, chtěla bych aby četlo knihy a běhalo s kamarády po venku. No těžko říct, co ale udělá s dítětem dnešní svět. Upřímně jsem ale ráda za své dětství s knihami a lítáním po venku. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama